Polecane nowe firmy

Artykuły

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas kupowania nowych okien do domu?

20-09-2016

Chyba żaden dom lub mieszkanie nie mogłoby się obyć bez okien. Jednak stolarka okienno-drzwiowa to chyba jeden z kosztowniejszych wydatków podczas wykończenia domu. Do wyboru okien trzeba się odpowiednio przygotować, a samą decyzję co do konkretnego produktu bardzo dobrze przemyśleć. Najlepiej i najbezpieczniej zwrócić się o radę do specjalistów lub samego producenta okien.


Długofalowa inwestycja


Wybór okien to zazwyczaj inwestycja na bardzo długi okres czasu. Okna powinno się zamawiać wówczas, gdy dom jest już w fazie wykończenia. W sytuacji, gdy okna tylko wymieniamy, najlepiej prace takie zaplanować na okres wiosenny, letni lub wczesnojesienny, gdy na zewnątrz jest ciepło. Dobrze jest, jeżeli podczas zamawiania okien dysponujemy projektem budynku. Wówczas producent okien http://www.pro-expert.com.pl/oferta/okna-2 może z łatwością sprawdzić rozmiar poszczególnych wnęk okiennych na projekcie i dobrać odpowiedni zestaw. Jeżeli jednak nie dysponujemy odpowiednią dokumentacją architektoniczną, dostawca okien powinien przysłać fachowca, który pomierzy wszystkie otwory, aby uniknąć pomyłki.


W zgodzie z prawem


Zamawiając okna musimy pamiętać o polskim oraz unijnym prawodawstwie odnośnie energooszczędności i standardów cieplnych. Według prawa, od 2017 roku nie będzie możliwy montaż w naszym kraju okien zimniejszych niż te o współczynniku Uw na poziomie 1,1 W/(m2.K), a od roku 2021 izolacyjność cieplna okien musi być nie gorsza niż na poziomie 0,9 W/(m2.K). Takie parametry posiadają przede wszystkim okna posiadające szyby dwukomorowe.


Pomyśl dwa razy nim kupisz


Przed dokonaniem wyboru okien do domu trzeba się dobrze zastanowić nad materiałem, z jakiego mają one być wykonane, czy są energooszczędne oraz posiadają właściwości antywłamaniowe, jaki kolor będzie najodpowiedniejszy oraz w jakie dodatkowe elementy powinny być one wyposażone. Należy zwrócić uwagę na jakość oraz liczbę uszczelek w oknie, rodzaj szyb, jakość okuć, liczbę i grubość komór w oknach z PCW, a także grubość wzmocnień w profilach.


Kupując okna warto zajrzeć do karty technicznej produkty, którą można uzyskać o sprzedawcy lub producenta. Są tam zawarte wszystkie niezbędne dane oraz parametry techniczne okna. Należy również sprawdzić, czy dany produkt posiada odpowiednie oznakowanie w postaci znaku CE. Świadczy on o tym, że dane okno zostało dopuszczone do sprzedaży oraz do stosowania w budownictwie mieszkaniowym.