Polecane nowe firmy

Artykuły

Kratka wentylacyjna – cichy bohater każdego domu

29-12-2016

Pomimo tego, że znajdują się praktycznie w każdym domu, zapewne mało kto z Was orientuje się, do czego właściwie tak naprawdę służą. Kratki wentylacyjne mimo swej prostej konstrukcji i niewielkich rozmiarów pełnią ważną funkcję w naszych domach.

 

Funkcja i budowa


Kratki wentylacyjne są niezbędne w każdym domu z wentylacją grawitacyjną. Kratki wentylacyjne służą przede wszystkim do przykrycia otworów nawiewu i wywiewu powietrza w pomieszczeniach. Kratki są przytwierdzane do otworów za pomocą wkrętów oraz preparatów uszczelniających. Kratka zbudowana jest zazwyczaj z kołnierza, w którym znajduje się siatka z tworzywa sztucznego, a we wnętrzu kołnierza montowana jest wkładka z ruchomymi listwami przysłonowymi. Dzięki niej można w łatwy sposób zmieniać kąt nachylenia listew, a tym samym regulować intensywność przepływającego strumienia powietrza.


Zastosowanie


Kratki wentylacyjne montuje się najczęściej w kuchniach, łazienkach oraz we wszelkich pomieszczeniach technicznych i gospodarczych bez okien. Dlaczego właśnie tam? W kuchniach i łazienkach powietrze jest zazwyczaj o wiele bardziej zanieczyszczone niż w przypadku innych pomieszczeń mieszkalnych. Aby uniknąć przedostawania się zanieczyszczonego powietrza do innych części domu w kuchni i łazience muszą znaleźć się kanały wywiewne, u których wylotu znajdują się właśnie kratki wentylacyjne.


Do wyboru, do koloru


Większość producentów wytwarza kratki wentylacyjne z tworzywa sztucznego, które musi spełniać wszelkie wymagania przeciwpożarowe, a więc być trudnopalne. W ich ofercie można również znaleźć ozdobne kratki wentylacyjne ze stali nierdzewnej, mosiądzu, a także ceramiki. Dostępne są także kratki z otworami ułożonymi w ozdobne wzory oraz kratki bez otworów w przedniej części, ale za to ze szczeliną na całym obwodzie. Wybór jest naprawdę imponujący.


Wielkość ma znaczenie


Kanały wywiewne są wykonywane w różnych kształtach. Mogą mieć na przykład średnicę o przekroju kołowym, kwadratowym lub prostokątnym. Pole przekroju kanału wywiewnego w wentylacji grawitacyjnej powinno mieć co najmniej 0,016 m2. Najczęściej są to kanały o wymiarach 0,14 x 0,14 m, 0,14 x 0,21 m lub średnicy 0,15 m albo 0,18 m.


Zbawienna cyrkulacja powietrza


Kratki wentylacyjne, na co dzień zazwyczaj nie zauważane, pełnią tak naprawdę bardzo ważną rolę w naszym domowym życiu. Między innymi dzięki nim mamy zapewniony ciągły obieg i wymianę powietrza w pomieszczeniach, co w pozytywny sposób wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Musimy pamiętać jednak, aby kratki wentylacyjne były zawsze drożne oraz czyste.