Polecane nowe firmy

Artykuły

Jak wybrać materac do sypialni?

24-05-2019

Obecnie oferta materacy dostępna na rynku jest bardzo zróżnicowana. Nie ma jednego uniwersalnego materaca, który będzie odpowiednio dopasowany dla każdego. Jego dobór to bardzo indywidualna kwestia i musi on spełnić szereg wymogów, by zapewnić zdrowy i komfortowy sen. Na czym powinniśmy się skupić podczas wyboru?

 

Po pierwsze twardość

Materac nie powinien być ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Nie można się w nim zbyt mocno zapadać, ani nie może on powodować dyskomfortu spowodowanego nadmiernym uciskiem. Ponieważ każdy z nas jest inny – różnimy się wzrostem, wagą- materac dopasowujemy indywidualnie. Jego twardość dopasowujemy do naszej masy ciała. Każdy producent materacy posiada skalę twardości, zazwyczaj od H1 do H4. Co one oznaczają?  Materace miękkie (H1) doskonale sprawdzą się dla osób o wadze do 60 kg, średnie (H2) do 80 kg, twarde (H3) do 110 kg, a bardzo twarde (H4) powyżej 110 kg. Są to orientacyjne ramy wagowe, ponieważ dopasowując materac powinniśmy przede wszystkim odczuwać komfort w związku z czym materac przed zakupem warto przetestować.

 

Rodzaj materaca

Poza twardością materace podzielone są według typów. Bardzo popularne są obecnie materace wykonane z pianki. Jest to efektem tego, że dobrze amortyzują sylwetkę i dopasowują się do ciała. Kiedy decydujemy się na taki zakup warto jest sprawdzić z jakiej pianki został wykonany ponieważ te z pianki poliuretanowej będą odpowiednie dla dzieci- są ekonomicznym i najmniej trwałym rozwiązaniem w związku z czym należy je częściej wymieniać. Materace z pianki wysokoelastycznej czy termoelastycznej będą dobrym wyborem dla osób dorosłych ponieważ są lepszej jakości, a co za tym idzie są trwalsze i stanowią lepsze podłoże dla kręgosłupa osoby dorosłej. Równie popularne są także materace ze sprężynami. Te ze sprężyną bonellową sprawdzą się jako materace dla singli lub starszych dzieci. W przypadku kiedy zależy nam na wyższym komforcie lepiej zdecydować się na zakup modela kieszeniowego ponieważ pracuje on punktowo a co za tym idzie reaguje jedynie w miejscach nacisku, w związku z czym będzie do rozwiązanie idealne dla par.

 

Pamiętajmy, że zdrowy sen ma ogromny wpływa na nasze samopoczucie a także ogólną kondycję organizmu. W związku z tym zakup materaca to inwestycja również w nasze zdrowie.